• Felsefe
  •   Oğuz Türkleri toplumlarında nesil boylarına yaratılış isimleri veren bilge toplumdur.

   Türkler balalarına "Bilge" ismi koyup onların bilge insan olmasını istemişlerdir.

   "Bilge Kağan yazıtları" nesline öğüt veren "bilge ata"nın tarihi belgeleridir.

   830 İslamiyetin altın çağı "bilgelik evleri"nin kurulması ile başlar ve 1550 "bilim kitaplarının yakılması" ile sona erer, Halife Memun "Bilgelik evlerinde" dünyadaki bütün kitapları toplamış ve Arapçaya çevirerek Bilimsel Müslüman toplum oluşturmuştur.

   Bilim toplumu ana dilde bilgilerle oluşur, dil toplumun özüdür .

   900 Farabi(Kazakistan Türkü Tarkani) hocaların hocası olarak bilinir ve 70 dil bildiği tarihi kayıtlarda yer almıştır. İmam Maturidi inanç ile bilimi birlikte yaşayan ve öğütleyen bilgedir. Selçuklular "Bilge Türk Toplumu" oluşturmuş Müslüman Türklerdir, bilgelere hiçbir sınırlama getirmemişlerdir.

 • Endüstriyel otomasyon
  • Dünya teknoloji yaşamı endüstri üzerine kurulmuştur.

   Endüstri üretim demektir.

   İnsanlar ihtiyaçlarını temin etmek için çalışırlar, iş kurarlar, işleri yapmak için de iş gereçleri gerekir,  iş gereçleri üretmekte bir iş olarak iş hayatının gereği olur.

   köy ekmeği

   Endüstrilerin maliyetleri iş  aletlerinin gelişimi ile orantılıdır.

   Endüstriyel giderlerin başında zaman, ham madde ve insan giderleri vardır, zaman ve insandan kazanım otomasyon çalışmaları ile mümkündür, otomasyon çalışmaları insanların işlerini yapan makineleşmedir.

   Makineleşme insanların işlerini yaparak insanların bedensel hareketlerini de rahatlatır, bu durum kazanç mıdır yoksa kayıp mıdır tam olarak tesbit edilememiştir..

   Her otomasyon çalışmasının verimlilik sınırı vardır..

   robot

   Dünya artık teknoloji hızını robot çalışmalarına kadar ileri seviyeye getirmiştir, bu gelişme ihtiyaç mıdır bilinmez..

Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev » Bilim dünyasına katkılarımız-Supporting science World » 5 kuruş noksan insanlıktan anlamaz…TEKNOLOJİLER

5 kuruş noksan insanlıktan anlamaz…TEKNOLOJİLER

-Teknoloji en büyük mirastır
-Teknolojinin nimetleri saymakla bitmez
-Teknolji İnsanlara bir sürü kolaylıklar getirir ve zamandan kazanç sağlar
.
.
Fizikte Mantık Haraket ve Denge’dir, yani bir tarafa koyduğunuz diğer tarafı etkiler, bunun ifadesi şudur ; eğer bir kazanç oluşmuşsa bir kayıpta var demektir.
.
Otomasyon sayesinde insanların işleri makinalara yaptırmak suretiyle ; İnsanlar işleri için daha az zaman harcıyarak daha çok vede kaliteli üretim imkanı bulurken  “kişisel gelişim”lerini azaltmışlardır, bedensel bir terbiye almayan İnsanlar “sanatsal” çalışmalrıda azaltmışlar ve kişisel özellikler değerini azaltmıştır.
.
Elinde bir seyahat kartı olan İnsan; eğer kartındaki parasında “5kuruş noksan olsa” , o kart seyahat etmesi için imkasızdır!….”5 kuruş noksan İnsanlıktan anlamaz”….ve 5kurşunuzun olmadığı için yolda kalırsınız….BU HADİSE BİRÇOK İNSANIN BAŞINA GELMİŞ BİR HADİSEDİR.
.
Teknolojiler İnsanlara zaman kazandırırken İnsanların elinden “yaşamlarını vede İnsani kurallarını” alır….
.
Sonuç olarak İnsan Teknoloji sayesinde zamandan kazanarak yaşadığı zaman içersinde çok daha fazla olaylarla hayatını yaşar ve öyle sonlandırır; buda onun çok fazla yaşamasıyla eşdeğerdir, yüz yıl önceki yaşanan veya şu anda teknolojiden uzak yaşayan İnsanlar yüz yıl yaşamışta olsalar bu Yüksek Teknolojiyle yaşayan İnsanlar’ın on yılı kadar yaşamlarında olayla karşılaşırlar ve buda on yıl yaşamış bir İnsan demektır….
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hakkında Bilim Teknoloji

Bunları da bakabilirsiniz

milat

MİLAT; Değişim sahiplenme noktası

Tarih yazının icadı ile başlar… denmektedir… Aslında tarih rakamların kullanılmasıdır. Tarih üzerinde rakamları olmadığında sadece …

saros

Saros jeolojisinde süregelen hayat

Saros körfezi bir yanardağ oluşumudur. Saros jeolojik yapısı köfrezden kıyıya baskı katmanları oluşumudur, bu oluşum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tüm hakları www.bilimteknoloji.tv ye aittir