• Felsefe
  •   Oğuz Türkleri toplumlarında nesil boylarına yaratılış isimleri veren bilge toplumdur.

   Türkler balalarına "Bilge" ismi koyup onların bilge insan olmasını istemişlerdir.

   "Bilge Kağan yazıtları" nesline öğüt veren "bilge ata"nın tarihi belgeleridir.

   830 İslamiyetin altın çağı "bilgelik evleri"nin kurulması ile başlar ve 1550 "bilim kitaplarının yakılması" ile sona erer, Halife Memun "Bilgelik evlerinde" dünyadaki bütün kitapları toplamış ve Arapçaya çevirerek Bilimsel Müslüman toplum oluşturmuştur.

   Bilim toplumu ana dilde bilgilerle oluşur, dil toplumun özüdür .

   900 Farabi(Kazakistan Türkü Tarkani) hocaların hocası olarak bilinir ve 70 dil bildiği tarihi kayıtlarda yer almıştır. İmam Maturidi inanç ile bilimi birlikte yaşayan ve öğütleyen bilgedir. Selçuklular "Bilge Türk Toplumu" oluşturmuş Müslüman Türklerdir, bilgelere hiçbir sınırlama getirmemişlerdir.

 • Endüstriyel otomasyon
  • Dünya teknoloji yaşamı endüstri üzerine kurulmuştur.

   Endüstri üretim demektir.

   İnsanlar ihtiyaçlarını temin etmek için çalışırlar, iş kurarlar, işleri yapmak için de iş gereçleri gerekir,  iş gereçleri üretmekte bir iş olarak iş hayatının gereği olur.

   köy ekmeği

   Endüstrilerin maliyetleri iş  aletlerinin gelişimi ile orantılıdır.

   Endüstriyel giderlerin başında zaman, ham madde ve insan giderleri vardır, zaman ve insandan kazanım otomasyon çalışmaları ile mümkündür, otomasyon çalışmaları insanların işlerini yapan makineleşmedir.

   Makineleşme insanların işlerini yaparak insanların bedensel hareketlerini de rahatlatır, bu durum kazanç mıdır yoksa kayıp mıdır tam olarak tesbit edilememiştir..

   Her otomasyon çalışmasının verimlilik sınırı vardır..

   robot

   Dünya artık teknoloji hızını robot çalışmalarına kadar ileri seviyeye getirmiştir, bu gelişme ihtiyaç mıdır bilinmez..

ev » Bilim dünyasına katkılarımız-Supporting science World » Toplumlarda “Bilgi Medeniyeti ve Biyat Medeniyeti” kültürleri.

Toplumlarda “Bilgi Medeniyeti ve Biyat Medeniyeti” kültürleri.

Tanrı yarattığı kullarına doğruyu seçebilecek beyin yapısı ile donatmıştır….
Dünyadaki tekel sisteminin uygulanmadığı, ya da uygulanmaması gereken 1. madde bilgidir…. atalarımız “ilim Çin’de de olsa gidin alın” demiştir…

AND.-4
.
İnsanların toplu yönetimlerini sağlamak için iki yol vardır;
1. Bilge olmayan toplumların lider kulluğu olan Biyat Medeniyeti; “Toplum yöneticisinin bilge olması ile toplumun geleceğini tayin eden kültürler”dir, bu kültürler büyük ve güçlü savaş sistemi kurabilir ve bilim medeniyetlerini yok edecek güç oluşturabilir, tarihte birçok bilim medeniyetini biyat medeniyeti yok etmiştir…biyat medeniyeti imparatorluklar kurmuştur…
2. Bilge toplumlarda sorgulayarak karar alan toplumların yönetimleridir, “Sorgulayarak karar almak; Bilgi seviyesi gelişmiş toplumların yönetimleri”dir, …
…. “Sorgulama Bilgeliktir”, bilim medeniyetleri birçok biyat medeniyetini değiştirmiş bilge medeniyet haline getirmiştir…biyat medeniyeti insanlığın yararlanacakları medeniyetler ve bilgelikler kurmuş ve bu bilgelikler günümüz sosyal yaşamının kütükleridir…
.
Algı mantıkları sorgulamadan zihinde yer alması halinde “Mankurt Toplum” oluşur…Mankurt Toplumlar, köle toplumlardır.
, köle toplumlar her zaman başka kültürlerin yada güçlerin hizmetini yaparak yaşarlar..Mankurt toplumlarda biyat medeniyeti toplumu oluşur, böyle toplumlar her türlü yanlışa hiç itiraz etmeden katılırlar..
.
Bilimsel veriler her türlü kaynaklardan temin edilir, bütün bilimsel verilerde tam doğru olması imkansızdır, bilge toplumlar bilgilerin içinden gerekli bilgileri seçebilecek özellikte olan toplumlardır, hiç bir bilgi saf değildir, saf bilgi sadece dallanım bilgileridir, tabiat-fizik yasalaları çok bilinmeyenli denklem mantığı ile çalışır, bilinmeyenlerin mantıklar yolu ile tamamlanması gerekir, bilgileri olduğu gibi kabullenmek akıl mantığının çalışmamasıdır..
.
Dünyadaki tekel sisteminin uygulanmadığı, yada uygulanmaması gereken 1. madde bilgidir…. BİLGİ İNSANLARIN EN DOĞAL HAKKIDIR, BİLGİYİ ÖNLEMEK İNSANLIK SUÇUDUR..
.
Tarihte bilgi toplumu örnekleri vardır;
MÖ. 1000 li yıllar Anadolu medeniyeti
MÖ. 500 lü yıllar Yunan medeniyeti
MS. 1000 li yıllar Selçuklu medeniyeti
Bilge Toplumlar Medeniyetleri’dir…
Günümüzde dünyanın yönetimi bilgisayarlar ve uzaya gönderilen uydular ile yapılmaktadır, uzay çalışmaları başka gezegenlere araçlar gönderip inceleme çağındadır..
.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hakkında Bilim Teknoloji

Bunları da bakabilirsiniz

Yumurta; yeni bir oluşum fizik mantığı ve yaratılış

yumurta yeni bir varlık oluşudur…. evreleri; 1. evre  “Var olan varlık ilk hareketini yumurta oluşturucu’ya …

MİLAT; Değişim sahiplenme noktası

Tarih yazının icadı ile başlar… denmektedir… Aslında tarih rakamların kullanılmasıdır. Tarih üzerinde rakamları olmadığında sadece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları www.bilimteknoloji.tv ye aittir