•   Oğuz Türkleri toplumlarında nesil boylarına yaratılış isimleri veren bilge toplumdur.

   Türkler balalarına "Bilge" ismi koyup onların bilge insan olmasını istemişlerdir.

   "Bilge Kağan yazıtları" nesline öğüt veren "bilge ata"nın tarihi belgeleridir.

   830 İslamiyetin altın çağı "bilgelik evleri"nin kurulması ile başlar ve 1550 "bilim kitaplarının yakılması" ile sona erer, Halife Memun "Bilgelik evlerinde" dünyadaki bütün kitapları toplamış ve Arapçaya çevirerek Bilimsel Müslüman toplum oluşturmuştur.

   Bilim toplumu ana dilde bilgilerle oluşur, dil toplumun özüdür .

   900 Farabi(Kazakistan Türkü Tarkani) hocaların hocası olarak bilinir ve 70 dil bildiği tarihi kayıtlarda yer almıştır. İmam Maturidi inanç ile bilimi birlikte yaşayan ve öğütleyen bilgedir. Selçuklular "Bilge Türk Toplumu" oluşturmuş Müslüman Türklerdir, bilgelere hiçbir sınırlama getirmemişlerdir.

  • Dünya teknoloji yaşamı endüstri üzerine kurulmuştur.

   Endüstri üretim demektir.

   İnsanlar ihtiyaçlarını temin etmek için çalışırlar, iş kurarlar, işleri yapmak için de iş gereçleri gerekir,  iş gereçleri üretmekte bir iş olarak iş hayatının gereği olur.

   köy ekmeği

   Endüstrilerin maliyetleri iş  aletlerinin gelişimi ile orantılıdır.

   Endüstriyel giderlerin başında zaman, ham madde ve insan giderleri vardır, zaman ve insandan kazanım otomasyon çalışmaları ile mümkündür, otomasyon çalışmaları insanların işlerini yapan makineleşmedir.

   Makineleşme insanların işlerini yaparak insanların bedensel hareketlerini de rahatlatır, bu durum kazanç mıdır yoksa kayıp mıdır tam olarak tesbit edilememiştir..

   Her otomasyon çalışmasının verimlilik sınırı vardır..

   robot

   Dünya artık teknoloji hızını robot çalışmalarına kadar ileri seviyeye getirmiştir, bu gelişme ihtiyaç mıdır bilinmez..

Sosyal yaşamda avcılık- yakalama; oltalar ve ağların avları

İnsanoğlu elde etmek istediklerini seçerek sahiplenmek ister, bunun için “Fizik Mantıkları”nı kullanır..
Ticaret – alışveriş hareketi sosyal bir sahiplik denklemidir, toplumlar bu sahiplenme “Fizik Denklemi” hareketine sınır koymazlar..
Fakat insanlar elde etmek istediği varlıklara vereceği denk varlık için bazen “Aşırı Menfaat Kuralları”nı işler..hatta hiç hakkı olmayan varlıklara sahip olmak ister ve bunun için yine fiziğin mantıklarını kullanır..

İnsanın elde etmek istediği canlılar için ilk uyguladığı “Fiziksel Silahlar”dır, fakat silahlar toplumun kabul etmediği bir alanda kullanılamaz, bunun için diğer sahip olma mantıklarını kullanır..

1- Oltalar ve yemleri

oltada-canli-yem
Oltalar; “Tekil Yakalama Aletleri”dir, yakalanacak canlının ihtiyacı olan yemlerle hazırlanır..yemler sahte yada gerçek olabilir her iki yem oltaya gelme çağrısı içindir..oltaya gelenler kendi istekli hareketi ile yakalanır..

oltada-sahte-yem

2- Ağlar ve ölçüleri

ag
Ağlar; “Liflerin bağ oluşumu ile örülmüş aralıkları olan birleştirici”dir, aralıklar boyutların ölçüsüdür, ölçüsünden küçük olan varlıkları serbest bırakırken büyükleri bağlar….bu fizik mantığı çoğul birleştirici mantığıdır, ölçüleri kapsayan bütün varlıkları bağlar, ağlara giren varlıklar “ayrılır ve hareketleri bağlanır”..

orumcek-agi
Ağları kullanmanın iki şekli vardır
– Hareket yoluna ağ oluşturmak
– Yem ilavesi ile hareket yolu oluşturmak ve yola ağ oluşturmak

3- internet sosyal ağı

internet-agi
Günümüz sosyal hareketlerinde sosyal ağlar insanların kendi istekleri ile yakalandığı ve kontrol altına alındığı bir fizik hareketidir, görünüşte hiç karşılığı olmayan bir iletişim ağı sağlanmaktadır, fakat ağa yakalanan insanlar filitre edilerek kontrol edilmektedir ve haklarının ellerinden alındığının dahi farkında değildirler…

4. Kuruş etkisini kullanmak

Kuruş çok küçük kuruluş etkenidir, fakat bu küçük etken ticari hareketin kazancıdır.

Ticaret sahipleri kuruşları kullanarak insanların zihinsel yönetimini etkilerler.

1,5 tl satışın etiket görünümü

Bu satıcı 1 tlyi çok büyük yanındaki 50 kuruşu da görünmez hale getirmiştir, insanlar alışveriş yaptıklarında ödeme yapma anında fiyatın gerçeği ile karşılaşmaktadır, içeceği içtikleri için parasını da ödemektedir.

kuruş.

 

Buradaki satıcı ürünlerini 1 kuruş noksan göstermiştir.. böyle bir durumda fiyatlara dikkatsiz bakış gerçek fiyatı gözden kaçıracaktır.

anigif KURUŞ

Kuruş kuruluş’tur

https://turkbilimi.com/kurus-kurulustur.html

 

Hakkında Bilim Teknoloji

Bunları da bakabilirsiniz

MİLAT; Değişim sahiplenme noktası

Tarih yazının icadı ile başlar… denmektedir… Aslında tarih rakamların kullanılmasıdır. Tarih üzerinde rakamları olmadığında sadece …

Saros jeolojisinde süregelen hayat

Saros körfezi bir yanardağ oluşumudur. Saros jeolojik yapısı köfrezden kıyıya baskı katmanları oluşumudur, bu oluşum …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları www.bilimteknoloji.tv ye aittir