• Felsefe
  •   Oğuz Türkleri toplumlarında nesil boylarına yaratılış isimleri veren bilge toplumdur.

   Türkler balalarına "Bilge" ismi koyup onların bilge insan olmasını istemişlerdir.

   "Bilge Kağan yazıtları" nesline öğüt veren "bilge ata"nın tarihi belgeleridir.

   830 İslamiyetin altın çağı "bilgelik evleri"nin kurulması ile başlar ve 1550 "bilim kitaplarının yakılması" ile sona erer, Halife Memun "Bilgelik evlerinde" dünyadaki bütün kitapları toplamış ve Arapçaya çevirerek Bilimsel Müslüman toplum oluşturmuştur.

   Bilim toplumu ana dilde bilgilerle oluşur, dil toplumun özüdür .

   900 Farabi(Kazakistan Türkü Tarkani) hocaların hocası olarak bilinir ve 70 dil bildiği tarihi kayıtlarda yer almıştır. İmam Maturidi inanç ile bilimi birlikte yaşayan ve öğütleyen bilgedir. Selçuklular "Bilge Türk Toplumu" oluşturmuş Müslüman Türklerdir, bilgelere hiçbir sınırlama getirmemişlerdir.

 • Endüstriyel otomasyon
  • Dünya teknoloji yaşamı endüstri üzerine kurulmuştur.

   Endüstri üretim demektir.

   İnsanlar ihtiyaçlarını temin etmek için çalışırlar, iş kurarlar, işleri yapmak için de iş gereçleri gerekir,  iş gereçleri üretmekte bir iş olarak iş hayatının gereği olur.

   köy ekmeği

   Endüstrilerin maliyetleri iş  aletlerinin gelişimi ile orantılıdır.

   Endüstriyel giderlerin başında zaman, ham madde ve insan giderleri vardır, zaman ve insandan kazanım otomasyon çalışmaları ile mümkündür, otomasyon çalışmaları insanların işlerini yapan makineleşmedir.

   Makineleşme insanların işlerini yaparak insanların bedensel hareketlerini de rahatlatır, bu durum kazanç mıdır yoksa kayıp mıdır tam olarak tesbit edilememiştir..

   Her otomasyon çalışmasının verimlilik sınırı vardır..

   robot

   Dünya artık teknoloji hızını robot çalışmalarına kadar ileri seviyeye getirmiştir, bu gelişme ihtiyaç mıdır bilinmez..

Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev » Etiket Archives:gök

Etiket Archives:gök

İNSANLIK TARİHİNDEN BU YANA … İSTİKBAL GÖKLERDEDİR ….

DUA

İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ  BİLİMSEL ÇALIŞMALARI GÖK BİLİMİ ÇALIŞMALARIDIR Tarihte Ay  T amgasını  Bayrak olarak kullanan insanların bu çalışmaları yaptığının göstergesidir. . İNSANLAR ÖNCE ELLERİNİ   GÖK’E  AÇIP YARDIM İSTEMİŞLER VE HALA BU İSTEKLERİNİ TEKRARLIYORLAR . SONRA BU İSTEKLERİNİ TAŞLARA RESİMLEMİŞLER . SONRA BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA BUNDAN YARARLANMIŞLAR . SON OLARAK İNSANLIK GÖK BİLİMLERİ İLE İDARE EDİLİR HALE GELMİŞTİR . İNSANLIK …

Yazının tamamı;
Tüm hakları www.bilimteknoloji.tv ye aittir