• Felsefe
  •   Oğuz Türkleri toplumlarında nesil boylarına yaratılış isimleri veren bilge toplumdur.

   Türkler balalarına "Bilge" ismi koyup onların bilge insan olmasını istemişlerdir.

   "Bilge Kağan yazıtları" nesline öğüt veren "bilge ata"nın tarihi belgeleridir.

   830 İslamiyetin altın çağı "bilgelik evleri"nin kurulması ile başlar ve 1550 "bilim kitaplarının yakılması" ile sona erer, Halife Memun "Bilgelik evlerinde" dünyadaki bütün kitapları toplamış ve Arapçaya çevirerek Bilimsel Müslüman toplum oluşturmuştur.

   Bilim toplumu ana dilde bilgilerle oluşur, dil toplumun özüdür .

   900 Farabi(Kazakistan Türkü Tarkani) hocaların hocası olarak bilinir ve 70 dil bildiği tarihi kayıtlarda yer almıştır. İmam Maturidi inanç ile bilimi birlikte yaşayan ve öğütleyen bilgedir. Selçuklular "Bilge Türk Toplumu" oluşturmuş Müslüman Türklerdir, bilgelere hiçbir sınırlama getirmemişlerdir.

 • Endüstriyel otomasyon
  • Dünya teknoloji yaşamı endüstri üzerine kurulmuştur.

   Endüstri üretim demektir.

   İnsanlar ihtiyaçlarını temin etmek için çalışırlar, iş kurarlar, işleri yapmak için de iş gereçleri gerekir,  iş gereçleri üretmekte bir iş olarak iş hayatının gereği olur.

   köy ekmeği

   Endüstrilerin maliyetleri iş  aletlerinin gelişimi ile orantılıdır.

   Endüstriyel giderlerin başında zaman, ham madde ve insan giderleri vardır, zaman ve insandan kazanım otomasyon çalışmaları ile mümkündür, otomasyon çalışmaları insanların işlerini yapan makineleşmedir.

   Makineleşme insanların işlerini yaparak insanların bedensel hareketlerini de rahatlatır, bu durum kazanç mıdır yoksa kayıp mıdır tam olarak tesbit edilememiştir..

   Her otomasyon çalışmasının verimlilik sınırı vardır..

   robot

   Dünya artık teknoloji hızını robot çalışmalarına kadar ileri seviyeye getirmiştir, bu gelişme ihtiyaç mıdır bilinmez..

Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net

DEPREM-EARTHQUAKE

İnsanların dikkate almadığı bir mantık “deprem”. Deprem nasıl oluşur ve yıkıcı etkisi nasıl yüksek olur bu bilim mantığında çok şeyler gizli. Depremin yıkıcı olması için şiddetinin yüksek olması ve insanların buna hazır olmamasıdır .

Deprem eğer çok miktarda sıkışır ve boşalamazsa boşalma kırılma sırasında çok şiddetli ,tesiri güçlü olur. Çok miktarda sıkışması sağlam bir karşıkoymanın (statik) olmasındandır. Zayıf zeminlerde, küçük birikimlerde hemen boşalır ve birikim oluşmaz, birikim oluşmadığı için az tesirli olur.

Peki bu birikme nasıl anlaşılacak , işte eğer bu birikim sıkıştırması ve zemin tanımlaması yapılabilindiği zaman tedbir alınabilinir.

Çalışma ve yaşam hayatının “en zaralı çalışması yanlış göstergelerdir”. Yani siz eğer yanlış bilgilendirme ile hesap ve plan yaparsanız  asla ondan doğru sonuç alamazsınız.

Yalış göstergeler bir Tsunami (algılanamayacak) olarak sonucu etkileyecektir ,yani “ üstünde yüzdüğünüz denizin altındaki haraketi anlıyamazsınız” ama o derin haraket su yüzüne çıkınca sizde hiçbir şekilde önleyemeyeceğiniz hasar yapar.

Fizikte bunun gibi algılanamıyacak bir sürü olay var ve Dünyayı yöneten “asıl büyük yöneticiler” bu “Piyasa oyuncusu” elemanları ile çeşitli senaryolarla Dünyayı yönetmektedirler.

Bunların bir kısmı insanın beş duyusu ile algılanamaz ,bu yüzden insanlar doğru karar verecek bilgilerden “maalesef yoksunlar” anca çok gelişmiş ve sürekli takip eden ,Fizik kurallarını beyninde geliştirmiş İnsanlar akış mantığından bunları (Sensor) algılayabilmektedir .

Fakat İnsanlar’ın haber alma yollarına “Dünya yöneticilerinin” tedbir alıp koyduğu bariyerler İnsanlar’a bu bilgilerin ulaşmasına engel çıkarmaktadır.

İnsanlar borçlanmaya teşfik edilmekte ve sonra onların ödeme yolları kesilmekte, ödeme zorluğuna düşen İnsanlar ellerindeki kalan diğer varlıklarını’da vadeli ödemeleri’ni ödemek için tüketmektedir.

Hiçbir zaman tüketim için borçlanmayı Ülkeyi yöneten İnsanlar yönettikleri İnsanlara tavsiye edemez, hatta bu konuda tedbir almak yöneticilerin kesinlikle görevidir, çünkü “yıkılan toplumu” hiçbir yönetici idare edemez.

Yöneticilerin en önemli görevi Tsunami (sensörlenmesi zor) bilgileri’ni yönettikleri İnsanlar’a önceden bildirip ,çözümün İnsanlar tarafından tedbir alınarak hasarsız geçiştirilmesini sağlamaktır.

Ama bazı yöneticilerin, İnsanları “teselli” veya “farkettirmeden”, yani “telaşsız bu Tsunami (algılanamaz) gücünü atlatmak”, “İnsanları telaşa vermemek” için bilgilendirmemeleri, İnsanlarda hem sorunsuzluk, hem tedbirsizlik’ten doğan “hasarı önliyememe” durumu oluşturur.

Doğru olan, önceden yeteri” kadar bilgiledirmek”; hatta çarelerini’de üretmek “yöneten insanların asıl ve mecburi görevdir” .

Çünkü bu” yanlış bilgi “yanlış hesaba, yanlış hesap’ta  bir Devletin yıkılmasına neden olur.

Hele yöneticiler Para değerlerini “dengesiz” yani olması gereken değerinde göstermezlerse o zaman“üretülen mal pazarda asla alıcı bulamaz” ;çünkü “değerinden fazlaya pazarlanamaz” , ”kimse böyle bir alışveriş yapmaz” o zaman “üretilen mal elde kalır “ve “üretim yapan insanlar işsiz kalır”.

İşsiszlik bir Ülkenin tüketimde “borçlanmasını arttırır”, borçlanma ödemesi “eldeki servetle ödenir” .Bu dengesiz ticaretin adı “Cari Açık” tır.

Bir zaman içinde Ülkenin taşınmaz malları yabancıya “borç gereği” verilir ve bir” Ülke erir”

gider.

.

17/12/2012 – 19:19:55 YENİÇAĞ GAZETESİ

.

Kraliçe Elizabeth’ten altın teftişi

Banka yetkilisinin ’Krizler deprem gibi. Tahmin etmesi zor. İnsanlar da riskin iyi yönetildiğini düşündüğünden konuya ilgisiz kalıyor’demesini üzerine II. Elizabeth, “Biraz gevşek davranıyorlar, değil mi?” yorumunda bulundu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hakkında Bilim Teknoloji

Bunları da bakabilirsiniz

ag

Sosyal yaşamda avcılık- yakalama; oltalar ve ağların avları

İnsanoğlu elde etmek istediklerini seçerek sahiplenmek ister, bunun için “Fizik Mantıkları”nı kullanır.. Ticaret – alışveriş …

yaşamın döngüsel 4 hali

Bulutların dili; Kış ve Uyanış

. Kütüklerde içe dönük yaşamlar; –   Koza –   İnsan kafası –   Ceviz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tüm hakları www.bilimteknoloji.tv ye aittir